1. Łapy niedźwiedzia – zabawa zręcznościowa.
  Dziecko zbiera drobne przedmioty przez rękawicę kuchenną.
 2. Domowa orkiestra – zabawa muzyczna.
  Dziecko wykonuje instrumenty z przyborów kuchennych: bębny z odwróconych garnków, grzechotki z plastikowych pojemników z sypkimi produktami: ryżem, fasolą, grochem, gitarę z patelni z naciągniętymi gumkami recepturkami.
 3. Szkielet ryby – przygotowanie do nauki pisania.
  Rodzic szkicuje i wycina z kartonu (ok 20x30 cm) schemat ryby. Dorysowuje markerem oko, uśmiech i szkielet, następnie robi dziurki na końcu każdej ości i w miejscach przecinania się linii. Dziecko wyszywa białą sznurówką szkielet ryby.
 4. Zajączek z rolki – praca plastyczna.
  Dziecko maluje farbą rolkę po papierze toaletowym. Po wyschnięciu wycina z papieru i dokleja oczy, uszy, nosek i wąsy.
 5. Przeprawa przez rzekę – zabawa ruchowa.
  Dziecko musi przejść przez „rzekę” (przedpokój, pokój) poruszając się tylko po „kamieniach” (poduszki jaśki lub kawałki materiałów, złożone ręczniki, ściereczki).
 6. Obrazki z figur – zabawa matematyczna.
  Rodzic wycina z kolorowego papieru figury geometryczne (wielkość ok. 4 cm). Dziecko układa proste obrazki: domek, pociąg, rakieta, samochód itp.
 7. U fryzjera – koordynacja wzrokowo-ruchowa.
  Dziecko rysuje na kartce duże koło (ok. 15 cm średnicy), wycina je i dorysowuje elementy twarzy. Z papieru w kolorze żółtym, brązowym lub czarnym wycina paski (włosy) i dokleja do papierowej głowy. Teraz dziecko przycina włosy w dowolny sposób, stylizując fryzurę.
 8. Kostka aktywności – zestaw zabaw ruchowych.
  Rodzic przygotowuje pudełko w kształcie sześcianu (można wykorzystać kartonik po kaszy, herbacie – gładką stroną na zewnątrz), pisze na każdej ściance rodzaj aktywności:
  -skacz jak żaba
  -pełzaj jak wąż
  -tup jak słoń
  -klaszcz jak foka
  -chodź jak żółw
  -machaj rękami jak ptak
  Dziecko może dorysować zwierzątko przy każdym zadaniu.
 9. Przenoszenie papierków – zabawa logopedyczna.
  Dziecko drze kolorowe kartki na małe kawałki i kładzie na talerz. Następnie przenosi je przy pomocy słomki (zasysając powietrze) na drugi talerz lub kilka talerzy, segregując papierki wg kolorów. Papierki można następnie wykorzystać do wyklejenia obrazka.
 10. Pajęczyna z włóczki – zabawa ruchowa.
  Włóczkę należy oplątać wokół stołu, krzeseł i innych sprzętów. Zadaniem dziecka jest przedostać się przez pajęczynę. Można w środek wrzucić lalkę, którą dziecko jako superbohater uratuje zanim nadejdzie pająk.