Dnia 11 czerwca dzieci z grup „Mądre Sówki” i „Wesołe Misie” brały udział w wycieczce do wsi Rataje, gdzie mieści się gospodarstwo agroturystyczne, oferujące zajęcia w towarzystwie alpak. Pani Ewa, Pani Ela i Pani Bożena przywitały dzieci serdecznie i przedstawiły im swoich podopiecznych: Elvisa, Luisa, Edzia i Pedrusia. Ponieważ dzień był chłodny, sympatyczne zwierzaki wystąpiły w ciepłych, kolorowych kubraczkach. Przedszkolaki podały im smakołyki przygotowane przez właścicielki hodowli, przekonując je, że są ich przyjaciółmi. Następnie dzieci udały się na warsztaty. Pokolorowały okrągłe obrazki z alpakami, które Pani Ewa zmieniła przy pomocy fantastycznej maszynki w oryginalne przypinki. Oprócz tego dzieci stworzyły niepowtarzalne, drewniane breloczki z alpakami. Był też czas na zabawę na świeżym powietrzu. Przed udaniem się w drogę powrotną, „Sówki” i „Misie” zjadły pyszne kiełbaski z grilla oraz nakarmiły alpaki marchewką – zwierzęta przyjmowały poczęstunek od dzieci bardzo delikatnie. Szczęśliwe przedszkolaki podziękowały Paniom za wspaniale spędzony czas i wróciły bezpiecznie do przedszkola.