W zimowy czas „Wesołe Misie” chętnie uczą się liczyć. Jest to bardzo ważny element w edukacji przedszkolnej. Tym razem zgłębialiśmy wiedzę matematyczną z pomocą sprzętów i akcesoriów zimowych. Pierwszym zadaniem naszych przedszkolaków było przeliczanie sanek i ułożenie koło nich ilości kropek odpowiadających ilości sanek. Następnie dzieci losowały kartoniki z kropkami, a ich zadaniem było wymienienie tylu nazw sportowych akcesoriów, ile kropek jest na kartoniku. Ostatnie zadanie polegało na umieszczeniu w szarfie tyle akcesoriów, ile kropek znajduje się na kartoniku leżącym pod nią. Przez całe zajęcia przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Bez większych problemów zmierzyły się z postawionymi im zadaniami. Mali matematycy zasłużyli tego dnia na medale.

W mroźne, ale słoneczne przedpołudnie dzieci z grupy „Radosne Słoneczka” wybrały się na spacer. Nie był to jednak zwykły, codzienny spacer, tym razem szukaliśmy oznak zimy. Rozmawialiśmy o śniegu i obserwowaliśmy ptaki szukające pożywienia, oglądaliśmy szron, który pokrywał drzewa i krzewy. Dzieci z radością chodziły po śniegu, który „chrupał” pod nogami, a mróz szczypał małe noski.

Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Dzieci z oddziału przedszkolnego w Wojcieszycach dbają o to, żeby w karmnikach umieszczonych w ogrodzie przedszkolnym nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ich ochrony. Dzieciom sprawia to ogromną radość, kiedy mogą wrzucić do karmnika różne ziarenka zbóż, czy zawiesić na gałązce słoninkę dla sikorek. Nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za taką pomoc.

Korzystając z uroków zimy uznaliśmy, że to dobry czas na spacery. „Tęczowe Nutki” w piękny, słoneczny dzień wybrały się na spacer do parku, aby poczuć zimę. Przedszkolaki obserwowały drzewa i krzewy okryte śniegowymi kapturkami i próbowały rozpoznać różne ślady na śniegu. Podczas wyjść z przedszkola dzieci mają możliwość obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie zimą. Nasze spacery zimowe mają nie tylko walory zdrowotne, ale również i edukacyjne. Zachęcamy wszystkich do rodzinnych zimowych spacerów.

„Bajkowe Motyle” rozpoczęły tydzień pod hasłem „zwierzęta zimą”. Po wysłuchaniu opowiadania szukaliśmy odpowiedzi, jak my możemy pomóc zwierzętom zimą i wpadliśmy na pomysł wystawienia karmników. Pogoda za oknem zrobiła się iście zimowa, co tylko utwierdziło dzieci w przekonaniu, że taka pomoc najbardziej przyda się ptakom – bo im mogliśmy pomóc tu i teraz. Tak więc ubraliśmy się, wzięliśmy karmniki i ziarno, by na przedszkolnych parapetach urządzić spokojny kąt dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Przypomnieliśmy sobie także o ciszy, jaką należy zachować przy obserwacji ptaków w karmniku.